Solary

Kolektory Słoneczne to urządzenia, które odbierają energię słoneczną w celu ogrzewania wody użytkowej, wody basenowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania budynków. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kolektorów, ale najbardziej powszechne są kolektory płaskie oraz rurowo-próżniowe.

  Rurowy kolektor próżniowy to najnowszy i najbardziej zaawansowany produkt techniki solarnej stanowiący doskonałą alternatywę dla kolektorów płaskich. Wysoka wydajność kolektora próżniowego pochodzi stąd, iż między dwiema rurami szklanymi kolektora istnieje próżnia, która ma bardzo dobre właściwości izolatora.

INSTRUKCJA MONTAŻU I OBSŁUGI ZESTAWÓW SOLARNYCH RUROWYCHKolektory solarne typu „C” - Ciśnieniowe

                                      
W kolektorach tego typu woda jest ogrzewana przez końcówkę rury grzewczej. W układzie tym nie ma wody, więc nie grozi mu uszkodzenie podczas mrozów. Produkt łatwo wkomponowuje się w elementy architektury zewnętrznej i jest prosty w połączeniu z już istniejącymi instalacjami wodnymi. W przypadku zbicia rury instalacja w dalszym ciągu może pracować. 

                                                     

Do produkcji kolektorów solarnych typu "C" wykorzystuje się:
• Zbiornik wody: stal nierdzewna SUS316- 1.2 mm
• Rury szklane: QB- AL.- N/Al- 47/1500
• Obudowę: stal malowana 0.4 mm, stal nierdzewna 0.4mm
• Stelaż: stal ocynkowana- 1.5 mm, stal nierdzewna SUS430- 1.5 mm
• Materiał izolacyjny: poliuretan 50 mm
• Reflektor: komponent aluminiowy: Al. 99.85% powłoka utleniona, stal nierdzewna.          

Kolektory solarne typu „U”

                                       
W tym typie kolektorów rury próźniowe pochłaniają energię słoneczną i przekształcają ją na energię cieplną, a następnie przekazują do wewnętrznego systemu rur, celem ogrzania przepływającej w nich cieczy. Instalacja jest tu wypełniona niezamarzającą cieczą, co zapobiega jej uszkodzeniu podczas zimy. Kolektor typu "U" posiada łatwość wkomponowywania się w elementy architektury zewnętrznej oraz łatwość w połączeniu z już istniejącymi instalacjami wodnymi. W przypadku zbicia rury instalacja wciąż może pracować.

               

Do kolektorów solarnych typu "U" użyto następujących materiałów:
• Rury głównej miedzianej O22, o grubości ścianki 2 mm.
• Rur zbiorczych miedzianych U O8 mm, o grubości ścianki 0,6 mm.

Kolektory solarne typu „R” - Rurka Grzewcza

                                  

W tych kolektorach woda jest ogrzewana przez końcówkę rury grzewczej. W takim układzie nie ma wody, więc nie grozi mu uszkodzenie podczas mrozów. Konstrukcja dobrze współgra z elementami architektury zewnętrznej. Jej atutem jest też możliwość nieskomplikowanego połączenia z już istniejącymi instalacjami wodnymi.  W przypadku zbicia rury w dalszym ciągu instalacja może pracować.

                      

Instalacja kolektorów solarnych typu "R" składa się z rury głównej miedzianej O35 mm, o grubości ścianki 2 mm.