Rekuperator powietrza

Rekuperator powietrza - system tej wentylacji polega na doprowadzeniu kanałami do pomieszczeń powietrza świeżego oraz wydaleniu powietrza zużytego. Powietrze przechodzi przez centralny agregat wentylacyjny - rekuperator. W rekuperatorze powietrze usuwane (zużyte) oddaje ciepło powietrzu nawiewanemu (świeżemu). W ofercie naszej firmy znajdują się zarówno agregaty dość proste i tanie jak i perfekcyjne urządzenia w pełnu zautomatyzowane i niezawodne. Gwarantują one komfortową atmosferę we wnętrzu budynku.
                
I. Korzyści z zastosowanie agregatów z odzyskiem ciepła (rekuperatorów) 

- odzysk ciepła od 60 do 80%

- kontrolowanie wentylacji w obiekcie

- nawiew świeżego oczyszczonego (przefiltrowanego) powietrza. W budynkach, w których dostarczone powietrze jest uprzednio przefiltrowane występują znacznie mniejsze ilości kurzu.

- usuwanie kurzu, wilgoci i zapachów podczas wywiewu

- eliminacje dwutlenku węgla a także innych szkodliwych gazów szkodliwych dla zdrowia, które są stale wydzielane m.in. z lakierów, farb, klejów, wykładzin itp.

- eliminacja wielu potencjalnych przyczyn powstawania alergii(!) Filtry nie przepuszczają alergenów, a dobra wentylacja ogranicza rozwój roztoczy, które są zmorą niejednego alergika. Ponadto wentylacja centralna jest zalecana w walce z astmą.

- zapobieganie częstym remontom budynku. Dobrze wentylowane obiekty ograniczają konieczność częstego malowania, wymiany tapet, czy zatłuszczonych szafek kuchennych, albo zniszczonych zasłonek itp. itd. Także elementy konstrukcyjne budynku dobrze wentylowanego znacznie przedłużą swoją żywotność. Pamiętajmy, że dzięki dobrej wentylacji okna i lustra (np.: w łazience) nie są zaparowane (analogicznie jak w przypadku zaparowanych szyb w samochodzie), drzwi się nie wypaczają, a szuflady dobrze się otwierają.

- redukcja hałasu. Przy centralnej wentylacji okna mogą być ciągle zamknięte. Dzięki temu ograniczony więc będzie hałas dochodzący z zewnątrz. Centralna wentylacja eliminuje konieczność stosowania głośnych wentylatorów miejscowych (np.: w łazience). Dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja centralna jest naprawdę bardzo cicha i praktycznie jest niesłyszalna w pomieszczeniach mieszkalnych.


Rekuperator firmy Stiebel Eltron - LWZ 161 (dane techniczne)

Wymiary: 675x602x420 mm;
Ciężar - 31 kg.
Maksymalny pobór prądu - 0,54 A.
Pobór mocy: stopień 1 - 10-20 W, stopień 2 - 30-40 W, stopień 3 - 8-105 W.
Przepływ objętościowy powietrza: stopien 1 - 80 m3/h, stopień 2 - 160 m3/h,stopień 3 - 225 m3/h.
Sprawność krzyżowego wymiennika ciepła - ok. 90%.
Poziom hałasu, mierzony w odległości 1 metra (według EN 255 T7): stopień 1 - 26.3 dB, stopień 2 40.4 dB, stopień 3 - 49.9 dB.